Wybierz ustawienia regionalne:

Strony informacyjne

Aktualności

27 czerwiec 2022

Gwint jest żłobieniem naniesionym na trzpień śruby i przeznaczonym do mocowania oraz hamowania elementów względem siebie. Na śrubach znajdziesz gwinty zewnętrzne, nakrętki zaś posiadają gwinty wewnętrzne. Dzięki temu możliwa jest ich harmonijna współpraca.

Jak działa gwint?

Nacięcia gwintowane są równią pochyłą i mają tę samą mechanikę. Oznacza to, że siła przyłożona, czyli ta, z którą wkręca się śrubę posiada określony moment obrotowy, natomiast siła wzdłuż trzonu jest dużo większa. Dzięki temu uzyskujemy stabilne połączenie.

Co więcej, gwinty są zwykle samohamowalne, czyli śruba może być wykręcona jedynie poprzez przyłożenie siły w tym samym punkcie. Nie da się odkręcić tego elementu złącznego na przykład działając z boku gwintu.

Zjawisko samodzielnego hamowania wynika między innymi z kąta pochylenia gwintu. Po powiększeniu go powyżej pewnej wartości samohamowność ustaje.

Rodzaje gwintów

Gwinty dzieli się na różne rodzaje, biorąc pod uwagę wiele kryteriów. Klasyfikuje się je ze względu na kształt, przeznaczenie, skok, krotność, umiejscowienie oraz sposób skręcenia.

Gwinty mogą być złączne lub pociągowe. Przeznaczenie tego pierwszego jest jasne i popularne – łączenie elementów. Gwint pociągowy zaś służy do realizacji ruchu postępowego.

Jak już wspomnieliśmy, z uwagi na umiejscowienie wyróżnia się gwinty wewnętrzne i zewnętrzne.

Gwinty mogą być pojedyncze lub wielokrotne. Te drugie posiadają kilka zwojów ustawionych równolegle do siebie z początkami rozmieszczonymi symetrycznie.

Zwoje mogą skręcać w lewo lub w prawo i być w różnym stopniu zagęszczone, tworząc gwinty normalne, drobnozwojne lub grubozwojne; lewoskrętne lub prawoskrętne.

Z uwagi na sposób określania wartości skoku i średnicy znamionowej wyróżnia się gwinty calowe i metryczne. Wartości te mogą być bowiem mierzone w calach lub milimetrach. W Europie najpopularniejsze są gwinty metryczne. 1 cal równa się 2,54 cm.

Gwint metryczny charakteryzuje się dużym stopniem nachylenia – 60 stopni. Dzięki temu połączenia są dobrze chronione przed niekontrolowanym odkręceniem.

Rodzaje gwintów metrycznych:

 • trapezowe (symetryczne, niesymetryczne)

 • stożkowe

 • okrągłe

 • toczne

 • walcowe

 • trójkątne

Gwint może być naniesiony na całym trzpieniu lub jedynie na jego części.

Podstawowe parametry gwintów – jak dobrać odpowiednią śrubę

Gwinty posiadają specjalne parametry, które ułatwiają dobranie odpowiedniego rodzaju i ewentualne dopasowanie nakrętek.

Parametry gwintów:

 • Średnica zewnętrzna – największa średnica gwintu śruby prostej, czyli średnica walca obejmującego szczyty gwintu;

 • Średnica podziałowa – średnica przebiegająca przez zarys gwintu w punktach, w których szerokość wrębu ma wartość połowy podziałki podstawowej;

 • Kąt zarysu gwintu – kąt pomiędzy powierzchniami zarysu gwintu;

 • Średnica wewnętrzna – najmniejsza średnica gwintu;

 • Kąt pochylenia linii śrubowej – kąt pomiędzy linią gwintu a linią prostopadłą do osi;

 • Skok – odległość, jaką na osi pokona śruba po pojedynczym obrocie;

 • Podziałka – odległość pomiędzy wierzchołkami zarysu gwintu mierzona równolegle do osi gwintu.

W jaki sposób oznacza się gwinty?

Na szczęście nie musisz samodzielnie mierzyć wszystkich parametrów gwintów, by wybrać produkt odpowiedni do swoich potrzeb.

Dopasowanie właściwego gwintu ułatwiają oznaczenia, jakie znajdują się na opakowaniach śrub. Dzięki nim precyzyjnie dobierzesz produkt do swoich celów.

Podstawowe oznaczenia gwintów:

M – gwint metryczny zwykły

MF – gwint metryczny drobnozwojny

UNC – gwint calowy zwykły

UNF – gwint calowy drobnozwojny

Rp – gwint rurowy walcowy wewnętrzny

Rc – gwint rurowy stożkowy wewnętrzny

BSW – gwint calowy Whitwortha zwykły

BSF – gwint calowy Whitwortha drobnozwojny

Poza tymi symbolami znajdziesz także dodatkowe litery i cyfry precyzujące parametry gwintu. Dokładne parametry wyznaczone są w normach takich, jak DIN czy Polska Norma.

Przykładowo, gwint metryczny o średnicy 20 mm oznaczony jest symbolem M20.

W niektórych przypadkach dodatkowo określa się także skok, wówczas symbol ten rozszerza się następująco: M20x1,5 (skok 1,5 mm).

Gwintowanie jest praktycznym sposobem na zabezpieczenie połączeń. Dzięki precyzyjnemu oznakowaniu śrub możesz dobrać taki rodzaj produktu, który zapewni ci najlepsze rezultaty.

Proszę czekać, trwa ładowanie....